Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Ugrás a tartalomra
Fiatal lány laptopon webkamerával látja magát

Gyermekekkel szemben elkövetett internetes szexuális visszaélés

Amit tudnia kell

A gyermekekkel szemben elkövetett internetes szexuális visszaélés nem újkeletű probléma, ám sajnos rohamosan terjed. Nem csak az elkövetés módszerei változnak folyamatosan, de az is, hogy az elkövető hogyan maradhat láthatatlan, beazonosíthatatlan. Ebből a részből megtudhatja, mennyire súlyos problémával állunk szemben, ahogyan arról is szó lesz, hogy miért nem szabad késlekedni, és miért kell már most lépni.

 

Mit jelent a gyermekekkel szemben elkövetett internetes szexuális visszaélés?

Amikor egy gyermekkel vagy fiatallal (18 év alatti személlyel) szemben szexuális visszaélést követnek el, olyankor az adott gyermeket vagy fiatalt szexuális tevékenységre kényszerítik vagy trükkel veszik rá erre. Előfordulhat, hogy a gyermek nem érti, hogy ami történik, az visszaélés, vagy hogy ez helytelen. A visszaélés történhet offline, aminek a képeit vagy videóit majd megosztják a neten, vagy történhet közvetlenül online. A gyermekekkel szembeni szexuális visszaélést megörökítő „saját előállítású” tartalmakat webkamerás vagy kamerás eszközökkel készítik, és több internetes platformon osztják meg. A gyermekeket manipulálják, behálózzák, megtévesztik vagy megzsarolják, annak érdekében, hogy szexuális képeket vagy videókat készítsenek és osszanak meg magukról. Ezeken jellemzően 11 és 13 év közötti lányok szerepelnek, a hálószobájukban vagy az otthonuk más helyiségében. A világ nagy részén a COVID-19 miatti lezárások nyomán az ilyen jellegű képek mennyisége jelentősen megnövekedett.1

Ez a fajta visszaélés hatalmas probléma, és egyre nagyobb méreteket ölt. Íme néhány számadat, amelyek segíthetnek megérteni a probléma nagyságrendjét:

  • 2023-ban a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség megállapította, hogy az Egyesült Királyságban 830 000 személy jelent gyermekekkel szembeni szexuális fenyegetést.2
  • A gyermekekkel szembeni szexuális visszaélést megvalósító weboldalaknak több mint a felében láthatók olyan 11–13 éves lányok, akiket saját otthonukban, webkamerán keresztül környékeztek meg.3
  • 2017 és 2019 között az online megkörnyékezéses bűncselekmények száma egyharmadával nőtt (NSPCC).

Arra vonatkozóan is van bizonyíték, hogy a gyermekekkel szemben elkövetett internetes szexuális visszaélés gyakoribbá vált a COVID- 19 és a lezárások kezdete óta az Egyesült Királyságban:

  • Az IWF forródrótjára, amely a gyermekekkel szemben gyaníthatóan elkövetett internetes szexuális visszaéléssel kapcsolatos anyagok bejelentésére szolgál, 2022-ben rekordszámú bejelentés érkezett: 375 230.
  • Az IWF által 2022-ben azonosított, gyermekekkel szemben elkövetett szexuális visszaéléssel kapcsolatos anyagok anyagok 78%-ában az elkövetők behálózták és rávették a gyerekeket a szexuális jellegű viselkedésre webkamera előtt vagy live streamingen keresztül. Ez 193%-os növekedés az előző évhez képest.

 

Gyermekekkel szemben elkövetett internetes szexuális visszaélések és a sajátos nevelési igényű (SNI) és fogyatékossággal élő gyermekek

Az internet használata nagy előnyöket és lehetőségeket kínál minden gyermek számára, beleértve a sajátos nevelési igényű és/vagy fogyatékossággal élő gyermekeket is. Segítségével kapcsolatot létesíthetnek másokkal, valamint támogatja a tanulást és a kognitív, kommunikációs, szociális és érzelmi készségek fejlődését. Az autista tizenévesek 86%-a és a tanulási nehézségekkel küzdő tinédzserek 82%-a úgy véli, hogy az internet új lehetőségeket nyitott meg számukra (míg a nem sajátos nevelésű igényű, illetve a nem fogyatékkal élő gyermekeknél ez az arány mindössze 62%).4

A bizonyítékok azonban arra is utalnak, hogy sajátos nevelési igényű vagy fogyatékossággal élő gyermekek kiszolgáltatottabbak lehetnek ezekkel az internetes visszaélésekkel szemben:

  • A kiszolgáltatottabb gyermekek, köztük a sajátos nevelési igényű vagy fogyatékossággal élő gyermekek, hétszer nagyobb valószínűséggel szenvednek el életük során internetes visszaélést.5
  • A fogyatékossággal élő gyermekek legalább háromszor nagyobb valószínűséggel szenvednek el gyermekekkel szembeni szexuális visszaélést.6
  • A beszédzavarral és/vagy tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeknél akár háromszor nagyobb valószínűséggel fordul elő, hogy „meztelen képet osztanak meg” másokkal, mint azoknál, akiknek nincsenek speciális fejlesztési igényeik.7

 

Milyen formában történik a visszaélés, és ki a felelős érte?

Nagymértékben megnőtt a gyermekekről készült (rögzített és élőben közvetített) szexuális tartalmú képek és videók száma, aminek során az elkövető behálózta, manipulálta, megtévesztette és szexuális tevékenységre kényszerítette a gyermeket webkamera előtt. Ez kisebb kockázatot jelent a visszaélést elkövető számára, hiszen nincs fizikai kapcsolata a gyermekkel. Gyakran a gyermek nem is teljesen fogja fel vagy érti, hogy mit és miért tett.

Az élő közvetítés (live streaming) esetében a gyerekek nem is tudják, hogy az őket figyelő személy képernyőfotót vagy akár videót is tud készíteni arról, amit lát, amit aztán más emberekkel is megoszt és elérhetővé tesz.

Ez a fajta visszaélés különbözik a meztelen szelfik saját kortársak közötti megosztásától, a szextingtől, vagy attól, ha valakit szexuális tevékenységre buzdítanak a másik fizikai jelenlétében.

A szexuális visszaélésért minden esetben az a felnőtt felelős, aki rábírja a gyermeket a felvétel elkészítésére: a gyermeket sohasem szabad hibáztatni.

Fontos, hogy a gyermekek megértsék, hogy soha nem az ő hibájuk, ha szexuális visszaélés áldozatává válnak.

Tévhit: „Ijesztő vénemberekről van szó, akik egyedül dekkolnak a hálószobájukban, és tiniknek adják ki magukat.”

Valóság: Az internetes visszaélést elkövetők közül sokan sokkal fiatalabbak, mint az elsőre gondolná az ember, és szociálisan kifejezetten aktívak. „Normálisnak”, barátságosnak és szimpatikusnak tűnnek. Néhányan nyíltan vállalják korukat és kilétüket.

Tévhit: „Otthon a gyerek biztonságban van velem, semmi nem történhet vele.”

Valóság: a gyermekekkel szembeni szexuális visszaélést megvalósító „saját előállítású” tartalom gyakran olyankor készül, amikor a gyermekek otthon vannak, a hálószobájukban, zárt ajtók mögött, néha olyankor, amikor más családtagok is otthon vannak.

A SZEXUÁLIS VISSZAÉLÉSÉRT MINDEN ESETBEN AZ A FELNŐTT FELELŐS, AKI RÁBÍRJA A GYERMEKET A FELVÉTEL ELKÉSZÍTÉSÉRE: A GYERMEKET SOHASEM SZABAD HIBÁZTATNI.

 

Milyen módszert alkalmaznak az elkövetők?

A visszaélésnek ez a formája nem a világháló sötét, rejtett zugaiban történik, hanem jól látható helyen, a gyermekek és szüleik által használt platformokon és alkalmazásokon.
Miután az elkövetők kapcsolatba léptek a gyermekkel, bátorítják, manipulálják, szexuális tevékenységre kényszerítik, amit azután képileg rögzítenek Az anyagok tárolására és terjesztésére többnyire kép- és fájlmegosztó webhelyeket használnak. A gyermekkel való első kapcsolatfelvétel és az anyag terjesztése között eltelt idő lehet, hogy csupán néhány perc vagy óra.

Tévhit: „Észrevenném, ha valami baj lenne.”

Valóság: Nem minden gyermek számára nyilvánvaló, hogy visszaélés áldozata lett, egyesek pedig túlságosan szégyellik magukat ahhoz, hogy bárkinek is szóljanak. Nincs garancia rá, hogy megtudja, ha valami történt a gyermekével, ha ő nem mondja el Önnek.

Tévhit: „A visszaélés elkövetése és a gyermekek megkörnyékezése heteket, hónapokat vagy akár éveket is igénybe vehet.”

Valóság: A visszaélést elkövető kérése és a gyermek reagálása között lehet, hogy csak néhány perc telik el.

Visszaélés “nagy merítéssel”

Bár egyes elkövetők a bevált módszereket alkalmazzák a gyermekek behálózására, például odafigyelnek rájuk, dicsérik őket vagy rendszeresen csetelnek velük a kapcsolatot kiépítendő, mások inkább szélesen merítenek, vagyis akár több száz gyerekkel is kapcsolatba lépnek, akik közül néhányan biztosan reagálnak. A visszaélést elkövető ezután egyre konkrétabb cselekedetekre veheti rá a gyermeket: „Pózolj a kamerának!”; „Mutass valami bolondos táncot!”; „Szuper, de még jobb lenne, ha levennéd a pizsamád!/Megpróbálnád ugyanezt bugyi nélkül?”; „Kíváncsi vagyok, hogy...”; „Játsszunk egy játékot!” Előfordulhat, hogy a gyermek nem teljesen érti, amit csinál, vagy hogy az, amire kérik, nem tűnik annyira szokatlannak számára. Az azonban egyértelmű, hogy ez visszaélés, és soha nem a gyermek beleegyezésével történik. Sajnos egyes elkövetők immár arra is rá tudják venni a gyerekeket, hogy a testvéreiket is bevonják ebbe a visszaélésbe. Jóval fiatalabb gyermekek – némelyikük mindössze hároméves – is részt vesznek a szexuális tartalmak létrehozásában idősebb testvéreikkel együtt.

 

Hogyan valósul meg a gyakorlatban a sajátos nevelési igényű vagy fogyatékossággal élő gyermekekkel szembeni szexuális visszaélés?

Minden olyan gyermek, akinek felügyelet nélküli hozzáférése van internetkapcsolattal rendelkező eszközhöz, ki van téve a gyermekekkel szembeni internetes szexuális visszaélések veszélyének. Az internet lehetővé tette az elkövetők számára, hogy kiterjedten és gyors ütemben tevékenykedjenek. És az SNI-s és a fogyatékossággal élő gyerekek még kiszolgáltatottabbak nekik.

  • Az elkövetők bókolnak a gyerekeknek az interneten, így próbálnak barátságot kötni velük. Megpróbálhatják erősíteni a gyermek önbizalmát, és azt éreztetni vele, hogy megértik őt. Az a gyermek, aki elszigeteltebbnek érzi magát a társaitól, vagy kevesebb barátja és potenciális kapcsolata van, sebezhetőbb lehet ezekkel a taktikákkal szemben, és kevésbé ítéli meg őket problematikusnak.
  • Az elkövetők gyakran nagy merítéssel dolgoznak, azaz egyszerre több száz gyerekkel lépnek kapcsolatba különböző platformokon, amiről a gyerekek nem tudnak. Ha egy gyermek egyszer válaszol, az elkövető bármilyen sebezhetőségét kihasználhatja; bizonyítékok utalnak arra, hogy egyesek szándékosan az SNI-s vagy fogyatékossággal élő gyermekeket, mert ők valószínűleg fogékonyabbak a kérésekre, illetve kevésbé képesek felismerni és jelenteni az ilyen típusú viselkedést.
  • A bizonyítékok azt mutatják, hogy az SNI-s vagy a fogyatékossággal élő gyermekek könnyebben tudnak kommunikálni képek, videók és/vagy hangüzenetek segítségével, és pont ez az, amire az elkövetők rá akarják őket venni vagy kényszeríteni (bár egy explicit jellegű tartalommal).

A VISSZAÉLÉSNEK EZ A FORMÁJA NEM A VILÁGHÁLÓ SÖTÉT, REJTETT ZUGAIBAN TÖRTÉNIK, HANEM JÓL LÁTHATÓ HELYEKEN

 

Miért fenyegeti a gyermekemet ez a veszély?

Minden olyan gyermek, aki korlátozások nélkül hozzáfér internethez csatlakoztatott eszközökhöz, bármilyen hátterű vagy helyzetű is legyen, ki van téve annak a veszélynek, hogy ilyen visszaélés történik vele. Senki sem védett.

A bizonyítékok azonban azt mutatják, hogy ez sokkal gyakrabban fordul elő lányokkal, mint fiúkkal, és leggyakrabban a 11-13 éves lányokkal. Hasznos megérteni ennek néhány okát, hogy rájöjjünk, miért nem járható út, illetve miért nem oldja meg a problémát, ha egyszerűen eltiltjuk a gyermeket a közösségi média használatától.

Először is, ne feledjük, hogy a fiatal tinédzserek számára az interneten kívüli élet semmivel sem „valóságosabb”, mint az internetes élet – mindkét világ a valóságot jelenti számukra. És ahogy az offline élet, úgy az online lét is tele lehet pozitívumokkal. Itt cseveghetnek a barátaikkal és tarthatják egymással a kapcsolatot (ami különösen fontos COVID-lezárások okozta elszigeteltség idején). Ez az a hely, ahol nevethetnek és szórakozhatnak. Ez az a hely, ahol képeket és videókat nézhetnek és oszthatnak meg. Ez az a hely, ahol kifejthetik a véleményüket, és ahol laza, vicces és izgalmas formában nyilvánulhatnak meg.

Az online terek azok a helyek, ahol a fiatalok úgy érezhetik, hogy fontosak. Ezek olyan helyek, amelyeket a felnőttek nem teljesen „értenek”, és ahol a tinédzserek a szüleiktől, gondviselőiktől független, saját magánéletet teremthetnek maguknak. Ez létfontosságú lehet a fejlődésük és a felnőtt életre való felkészülésük szempontjából.

Tévhit: „Az online szexuális visszaélések csak a bizonytalan hátterű vagy hátrányos helyzetű gyermekeket érintik.”

Valóság: Az IWF anyagaiban mindenféle háttérrel rendelkező gyermekekkel találkozhatunk. Minden olyan gyermek potenciálisan veszélynek van kitéve, aki felügyelet nélkül hozzáfér az internethez.

Az elismerés iránti igény

Az ilyen korú lányokat nagyon is érdekelheti, hogy mások mit gondolnak róluk és az általuk közzétett tartalmakról (amelyek azt tükrözik, hogy milyenek, vagy hogy milyennek szeretnék, hogy lássák őket). A kedvelések és a követések fontosak lehetnek, mert erősítik az önértékelésüket és az önbecsülésüket. Számukra minden, amit online tesznek, azonnali jellegű, azonnali visszajelzéssel jár - nem biztos, hogy gondolnak arra, hogy később mindez esetleg mihez vezet.

Sok fiatal kap baráti vagy követői felkéréseket olyan emberektől, akiket nem ismer, és ezek elfogadása hozzájárul ahhoz, hogy elfogadottnak és láthatónak érezze magát. A brit nemzeti statisztikai hivatal legújabb kutatása szerint a 10-15 év közötti gyerekek közül 10-ből 1 beszélt már idegennel az interneten. A brit Safer Internet Centre szerint a 8 és 17 év közöttiek 62%-a kapott már ismeretlenektől baráti felkérést.

Azok a lányok, akik válaszolnak az explicit tartalmú üzenetekre és kérésekre, vagy azért tehetnek így, mert nem teljesen értik, hogy mit kérnek tőlük, vagy azért, hogy cserébe lájkokat és követéseket szerezzenek, gondolván, hogy kapcsolatba kerülnek a kérést küldő személlyel.

A 10 ÉS 15 ÉV KÖZÖTTI GYERMEKEK KÖZÜL 10-BŐL 1 MÁR BESZÉLT IDEGENNEL AZ INTERNETEN

 

Mi az oka annak, hogy sajátos nevelési igényű vagy fogyatékossággal élő gyermekem nagyobb veszélyben lehet?

Minden gyermeknek egyedi szükségletei vannak. Az is eltérő, ahogyan a világot megtapasztalják, és az is, hogy mennyire sérülékenyek a negatív tapasztalatokkal szemben. Van azonban néhány kulcsfontosságú tényező, amely az SNI-s vagy fogyatékossággal élő gyermekeket fogékonyabbá teszi arra, hogy online visszaélés áldozatává váljanak. Szülőként/gondviselőként Ön tudja a legjobban, hogy gyermekének milyen támogatásra van szüksége; a felvázolt lépések célja, hogy támogassa Önt abban, hogy gyermekét biztonságos környezetben tarthassa az interneten.

  • Az összetett szükségletekkel rendelkező gyermek kevésbé valószínű, hogy megérti vagy felismeri az internetes szexuális visszaélés jeleit. Ha pedig kevésbé van tisztában a különféle online ártalmakkal, akkor félreértheti a “ragadozó” szándékait és viselkedését.
  • A tájékozatlanság oka lehet az online ártalmakkal kapcsolatos információkhoz való nem megfelelő hozzáférés is. A közelmúltban végzett felmérés szerint az SNI-s vagy a fogyatékossággal élő gyerekek 30%-kal nagyobb valószínűséggel nem részesültek megfelelő oktatásban az internetes biztonságról. Ezenkívül az ilyen gyerekek nehezebben tudják megjegyezni és alkalmazni a kapott információkat; esetleg elfelejtik, hogy mi az, ami kockázatos vagy nem biztonságos.
  • Az SNI-s vagy fogyatékos-sággal élő gyermekek némelyike szó szerint értelmezheti a dolgokat vagy nehezen érti meg az elvontabb fogalmakat – például, hogy miért adná ki magát egy felnőtt gyermeknek az online térben. Lehet, hogy egy az egyben hisz a ragadozónak, megbízik benne, és elhiszi, hogy igazi kapcsolatban áll vele.
  • Azok a gyerekek, akik csak nehezebben tudják feldolgozni az érzelmeket, sebezhetőbbek lehetnek a másoktól érkező figyelemmel kapcsolatban – beleértve azokat a felnőtteket is, akik az interneten próbálják őket behálózni. Mint minden gyermek, ők is igyekeznek a kedvében járni azoknak, akik figyelmet szentelnek nekik, és a viselkedésükkel meg akarnak nekik felelni (pl. meztelen képek küldésével), éppen ezért néha meggondolatlanul, impulzívan cselekszenek.
  • Ráadásul, ha egy gyermek nehezen kommunikálja az érzéseit vagy szükségleteit, esetleg nehezebben tudja másokkal megosztani azokat az eseteket is, amelyek miatt kényelmetlenül érzi magát.

EGY GYERMEK SOHA NEM EGYEZHET BELE A SZEXUÁLIS VISSZAÉLÉSBE, FÜGGETLENÜL ATTÓL, HOGY AZ HOGYAN TÖRTÉNIK. VISZONT EGYÜTT KELL ÉLNIE ANNAK HATÁSÁVAL.

 

Egyszerűen csak tiltsuk el őket az eszközöktől?

Ha a gyermeket eltiltjuk a közösségi média használatától – például elvesszük tőle az eszközöket, töröltetjük vele az alkalmazásokat, vagy töröltetjük vele minden olyan személy követését, akit nem ismer személyesen –, azzal nem tudjuk megszüntetni a kockázatot.
Ha megakadályozza őket abban, hogy hozzáférjenek a valóságuk egy alapvető részéhez, ahol kapcsolatban lehetnek a barátaikkal, akkor sértődöttséget, dühöt érezhetnek és elidegenedhetnek Öntől. Előfordulhat, hogy a gyermek ezt büntetésként éli meg, és nem a biztonsága érdekében tett intézkedésként, és keresni fogja a módját a korlátozások megkerülésének. Ha pedig további korlátozások bevezetésétől tart, a jövőben esetleg nem fogja megosztani Önnel az ehhez kapcsolódó élményeit.

Milyen hatása van az ilyen jellegű visszaéléseknek?

Még ha a gyermek nem is tudja, hogy mit tesznek vele, a szexuális visszaélésnek mindig van hatása. Teljesen mindegy, hogy hány alkalommal történik, ahogyan az is, hogy a gyermekről lekerül-e a ruha vagy sem. Egy gyermek soha nem egyezhet bele a szexuális visszaélésbe, függetlenül attól, hogy az hogyan történik. Viszont együtt kell élnie annak hatásával.


1 https://www.iwf.org.uk/news-media/news/grave-threat-to-children-from-predatory-internet-groomers-as-online-child-sexual-abuse-material-soars-to-record-levels/

2 https://nationalcrimeagency.gov.uk/news/director-general-graeme-biggar-launches-national-strategic-assessment

3 IWF éves jelentés, 2022

4 Youthworks and Internet Matters, 2021

5 Youthworks and Internet Matters, 2021

6 Ofsted, 2021 and 2017

7 Internet Matters, 2020